Hacettepede Yaşam: Öğrencilere Sunulan Olanaklar ve Destekler

Barınma-Beslenme-Spor-Kültür-Sanat Olanakları

Hacettepe Üniversitesi yerleşkelerinde öğrencilerimize barınma, beslenme, sağlık, kültür, sanat, spor ve sosyal faaliyet alanlarında sunulan hizmetlerin kalitesi, etkinliği ve yeterliliği Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı (http://www.sksdb.hacettepe.edu.tr/new/index.php) güvencesi altındadır. Hacettepe Üniversitesi beslenme ve barınma gibi temel hizmetlerde kalite standartlarından asla taviz vermez. Öğrencilere kaliteli beslenme ve barınma hizmetleri piyasa şartlarının çok altında düşük fiyatlarla sunulur.

Başarılı öğrenciler barınma ve beslenme hizmetlerinden ücretsiz yararlanmaktadır. Ayrıca, öğrenciler kısmi-zamanlı çalışma olanakları ile hem üniversitenin işlerliğine hem de bütçelerine katkı sağlayabilmekte, çalışma yaşamına kısmen de olsa katılarak kişisel gelişimlerini artırabilmektedirler.

Hacettepe Üniversitesi yerleşkelerde sunduğu spor alanları ve altyapı olanakları ile öğrencilerin bedensel gelişimlerinin yanı sıra sağlıklı genç bireyler olarak yaşamlarını sürdürmelerine önem vermektedir. Aktif Kampüs kapsamında sağlanan bisikletler ile Beytepe Yerleşkesi içerisinde öğrenciler için fiziksel aktivite ve alternatif ulaşım imkanları mevcuttur. Ayrıca, Ankara’nın en güzel yerlerinden biri olan Beytepe yerleşkesinde konumlanan olimpik yüzme havuzu öğrencilere sunulan bir diğer ayrıcalıktır.

Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesindeki öğrenci toplulukları ile üniversitenin sanat, kültür ve sosyal faaliyet alanlarıyla ilgili birimlerinin sağladıkları olanaklar ile öğrenciler bütün yerleşkelerde serbest zamanlarını keyifli ve kendilerini geliştirici etkinlikler ile değerlendirebilmektedirler.

Kütüphane Olanakları

Yerleşkelerde 3 kütüphane mevcuttur (http://library.hacettepe.edu.tr). Bireysel ve toplu çalışma alanları sunan, ileri teknolojiler ile donatılmış kütüphanelerde öğrencilere eğitim-öğretim için gereksinim duydukları her türlü basılı ve dijital bilgi kaynaklarına erişim olanağı sağlanmaktadır. Öğrenciler ayrıca Uluslararası İnternet Erişim Ağı Hizmeti (Eduroam) aracılığı ile yerleşke içinde ve yerleşke dışında uluslararası çevrim içi (online) kütüphanelerden de yararlanabilmektedir.

Bilgi-İşlem Olanakları

Tüm yerleşkelerimizde öğrencilerimiz için bireysel çalışma alanları bulunmaktadır. Öğrencilere @hacettepe.edu.tr uzantılı eposta adresi verilir. Yerleşkelerde ve eğitim-öğretim birimlerinde hızlı internet bağlantı olanağı mevcuttur. Ayrıca, eğitim-öğretim için gerekli olan birçok profesyonel yazılım için öğrencilerimize lisanslama olanağı sağlanmaktadır. Akademik birimlerde bulunan bilgisayar laboratuvarları yanı sıra, Beytepe ve Sıhhiye yerleşkelerindeki 2 büyük bilgisayar laboratuvarı da öğrencilerimizin hizmetine sunulmaktadır. Amfi ve derslikler çağın gereksinime uygun ileri teknolojilerle donatılmıştır.

Öğrenci Toplulukları

Hacettepe bünyesinde öğrencilerin bireysel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlamak ve yaşam tecrübelerini iyileştirmek üzere çok sayıda öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Öğrencilerin topluluklarda aktif olarak yer alması onları gelecek yaşantılarına hazırlamaktadır. Ayrıca, toplumsal sorunlara farkındalığı artırarak ortak çözüm üretme, disiplinler arası çalışmalar yürütme, bir projeyi planlama, yürütme ve sonlandırma, bir gruba liderlik etme, grup içerisinde ortak amaçlar doğrultusunda hareket etme becerileri kazanmaktadırlar. Öğrenci topluluklarının yönetimi tamamen öğrencilerin sorumluluğuna bırakılmıştır. Faaliyetleri ise Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından sağlanan bütçe ile desteklenmektedir. Öğrenci gelişimine uygun sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerin desteklenme oranı %100’e yakındır.

Üniversitemizde öğrencilerin gelişimlerini destekleyen ve bu kapsamda öğrencilerin iddiasını, hayallerini, çalışkanlığını, girişimci ve yenilikçi yönlerini ve sınır tanımayan karakterlerini ortaya koyan başarı örneklerinden biri TEDx Hacettepe University (http://www.tedxhacettepeuniversity.com/index.html) etkinliğidir. Hacettepe TED Talks (http://ted.com) tarafından tescil edilmiş tek Türk üniversitesidir.

Ulaşım

Üniversitemizin Sıhhiye, Beytepe, Beşevler, Polatlı, Sincan yerleşke ve birimlerine ulaşım, toplu taşıma araçları ile sağlanabilmektedir (http://www.hacettepe.edu.tr/hakkinda/ulasim).

Hacettepe Üniversitesi İletişim Koordinatörlüğü
tanitim@hacettepe.edu.tr